Máme rádi jídlo

Školní družina se už od podzimu zapojila do projektu „Máme rádi jídlo“, který vznikl za pomoci Plzeňského kraje s cílem snížit plýtvání jídlem a velké množství gastroodpadu školních jídelen.
Během školního roku jsme se hravou formou seznamovali s tříděním odpadu, povídali si o tom, kolik času, energií, financí stojí každé připravené jídlo nejen v naší školní jídelně. Učili jsme se slušnému stolování, besedovali o skladování potravin, nakupování, s čím pomáháme doma při vaření, kdo nám připravuje svačiny do školy, jaké je naše oblíbené jídlo a zároveň tak hledali způsoby, jak omezit plýtvání jídlem doma i ve školní jídelně. Nápadů jsme měli několik, např. si s rodiči budeme pravidelně číst jídelníček, abychom si z nabídky dvou jídel vybrali co nám více chutná, můžeme paní kuchařky požádat o menší porci jídla a raději si dvakrát přidat, ovoce si odnést domů nebo sníst až po vycházce…
V úterý 5. června jsme se sešli u posledních her a aktivit k tomuto projektu Máme rádi jídlo, např. jsme třídili potravinový odpad, psali a kreslili jídelníček, sdíleli jsme získané zkušenosti, nápady jak předcházet plýtvání jídlem, na interaktivním panelu si zahráli potravinové pexeso, řadili obrázky dle životního cyklu potravin, umisťovali potraviny do lednice, do spíže a byli jsme ve školní kuchyni, kam nás paní kuchařky pozvaly, abychom získali lepší povědomí o tom, jak se obědy i svačiny ve školní kuchyni připravují, kolik práce se skrývá za jedinou porcí jídla.
Paní kuchařky nám ukázaly prostory pro přípravu jídla, skladování potravin, viděli jsme „obr“ škrabku na brambory, kotle na omáčky, polévky, konvektomat, myčky nádobí i sudy na zbytky jídel a dozvěděli se, kde vlastně takový gastroodpad končí. Všechny paní kuchařky byly moc ochotné a trpělivě odpovídaly na zvídavé otázky.
Projekt hodnotíme jako velmi přínosný a věříme, že se nám podařilo zvýšit povědomí žáků o plýtvání jídlem, potravinami.

- Klára R. -