S Rákosníčkem za hvězdami – výlet ŠD na hvězdárnu do Rokycan

Celý listopad byl v naší školní družině ve znamení hvězd, souhvězdí… a samozřejmě Rákosníčka. Hodně jsme si povídali a četli o hvězdách, o tom - jak vznikala jména některých známých souhvězdí, hledali jsme je na hvězdné obloze, zkoušeli je sestavovat z papírových hvězdiček, pátrali jsme po zajímavostech vesmíru na internetu a pro další vědomosti jsme se vypravili na hvězdárnu. Natěšeni na výlet jsme nasedli do autobusu a vyrazili do Rokycan, cestou jsme se ještě naučili všechny planety naší sluneční soustavy a pověděli jsme si o nich pár zajímavostí. Na hvězdárně už se nás ujali praví odborníci, kteří dětem odpovídali na nespočet jejich všetečných otázek týkajících se vesmíru, ale i dalekohledů…Děti se podělily o své znalosti a líčily své zkušenosti s pozorováním oblohy. Také jsme shlédli naučný film „Povídání o sluníčku“, kde jsem se dozvěděli - proč se střídá den a noc, co to vlastně Slunce je a jak je skutečně velké, odpovídali na otázky hvězdného kvízu, prohlédli jsme si areál hvězdárny, kopule a hlavně dalekohledy. Na závěr jsme ještě shlédli astronomickou pohádku o nebeských tělesech a ukázku vybraných souhvězdí, Měsíce i planet. Domů jsme si odnášeli mnoho vědomostí a nových zážitků. Krásně prožité odpoledne jsme zakončili písničkou v autobuse.

-kr-