Školní družina na návštěvě v knihovně

V pátek 6. února jsme zavítali s dětmi do městské knihovny, kde pro nás pan knihovník připravil další zajímavé povídání - tentokrát na téma MASOPUST. Už víme, jak se v minulosti tento velice oblíbený lidový svátek slavil, jak dlouho, že k oslavám neodmyslitelně patřily masopustní průvody, plné zábavných kostýmů, masek - např. v žádném masopustním průvodu nesměl chybět medvěd, tradiční maskou byla tzv. klibna, což byl kostým kobyly, ve kterém šli dva lidé. Nechyběl ani Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel, smrtka s kosou nebo tlustý, strakatě oblečený masopust bakchus, který skončil popravou. Masopustní průvod procházel vesnicemi, kde jim vždy bylo nabídnuto pohoštění, a všichni se radovali a veselili, pořádali hostiny, vepřové hody, protože následovala dlouhá postní doba.
Na závěr povídání jsme si v knihovně vyrobili veselé masky a v průvodu po knihovně i cestou zpátky do družiny pak dováděli a žertovali. Je dobře, že se lidé k těmto tradicím opět navrací.

- Klára R. -