Kolíbá se velryba

9. března jsme byli všichni v Divadle dětí Alfa na představení Kolíbá se velryba. Setkali jsme se se dvěma piráty Plandou a Žvandou, kteří se dostali ze ztroskotané lodi až do velrybího břicha a tam si nakonec zařídili svůj pokojíček, když velryba spolkla kladivo od kladivouna, pilu od pilouna a jehlu od mořské jehly. Vyrobili si židle, stůl, ušili záclony a také si vymalovali pokoj pomocí mořské sasanky. Pohádka byla plná zvukových i světelných efektů a samozřejmě nechyběly ani krásné melodické písničky. Po představení jsme neodešli pryč, ale seděli jsme v hledišti a herci jsme byli zasvěceni do tajů divadelního světa. Poznali jsme nové pojmy jako jeviště, opona, kulisy, autor, režisér, dramaturg, výtvarník. Na vlastní uši a oči jsme se přesvědčili, jak pracuje zvukař a osvětlovač. Někteří z nás zkusili mluvit do mikrofonu a zároveň poslouchat svůj změněný hlas. Obdivovali jsme kouzla s barevnými reflektory. Mohli jsme se zeptat na vše, co nás zajímá. Potom jsme šli přes dvůr do výtvarné dílny a tam jsme se dověděli všechno o loutkách, kostýmech, maskách, kulisách a rekvizitách. Některé loutky jsme si mohli vyzkoušet. Bylo to všechno pro nás zajímavé a uvědomili jsme si, že vytvořit krásnou pohádku stojí mnoho času a práce.