Výlet ŠD za permoníky do Stříbra

V úterý 22. května jsme se vypravili na dlouho očekávaný výlet za permoníky do Stříbra. Přesně v 13.30 jsme natěšeni nasedli do krásného bílého autobusu a aby nám cesta rychleji ubíhala, tak jsme se cestou na Hracholuskou přehradu naučili písničku o skřítkovi, povídali jsme si o tom, jak se staví přehrady a něco málo jsme si řekli o historii města Stříbra.

Naší první zastávkou byla hráz Hracholuské přehrady, kde už na nás čekal parník, na kterém jsme obepluli přehradu a během hodinové plavby jsme se na parníku i posilnili na další cestu. Pak jsme se rozloučili s kapitánem a přesedlali opět do našeho autobusu, který nás odvezl až na náměstí do Stříbra. Odtud už jsme šli po svých až k Hornickému skanzenu. Další zajímavosti o historii hornictví na Stříbrsku jsme se dozvěděli na naučné stezce podél řeky Mže. V Hornickém skanzenu, už na nás čekalo několik nadšenců, kteří tento skanzen udržují a postupně rozšiřují. S dětmi jsme si prohlédli zpřístupněnou část(cca 800m)štoly Prokop s odborným výkladem za přítomnosti několika „permoníků“ a patronky všech horníků sv. Barbory. Děti se dozvěděly spoustu informací o tom, jak a co se ve Stříbře kdysi těžilo, jaké se při těžbě používaly nástroje a o životě horníků. V obchůdku si děti zakoupily různé suvenýry, zejména kameny, minerály, pohledy a turistické známky.

A na závěr našeho putování děti hledaly poklad, který jim tam permoníci zanechali. Počasí nám vyšlo na jedničku s hvězdičkou a ani se nám nechtělo z výletu zpátky do Plzně. Tak máme zase na co  vzpomínat!

- kr-