Mezinárodní projekt „Spice“

Jsme jedna z pěti škol v České republice, která se zapojila do mezinárodního projektu SPICE.

SPICE - Science Pedagogy Innovation Centre for Europe

Cílem dvouletého projektu SPICE (2009-2011) je sdílet inovativní výukové materiály v oblasti matematiky a přírodních věd a ověřit jejich přenositelnost do výuky v jiné evropské zemi. 24 učitelů ze 16 evropských zemí si vzájemně na svých žácích vyzkouší příklady výukových hodin svých zahraničních kolegů.

Projekt je realizován v rámci LLP - Comenius Multilateral Project.

Hlavními partnery projektu jsou:

Hlavní cíle projektu:

• sesbírat 24 příkladů dobré praxe ve výuce matematiky a přírodovědných předmětů
  • nalézt inovativní a interaktivní výukové materiály, které budou přenositelné napříč Evropou (tutéž výukovou hodinu lze realizovat v Maďarsku, Portugalsku či České republice) a v praxi ověřit jejich přenositelnost (český učitel na svých žácích vyzkouší příklad svého maďarského kolegy)

Výstupy projektu:

• vytvořit soubor přenositelných výukových materiálů, metodických postupů a námětů do výuky, které mají potenciál u žáků základních a středních škol zvýšit jejich motivaci o studium méně oblíbených předmětů
  • mezinárodní letní škola (100 účastníků), která se bude konat v srpnu 2011 v Praze - organizátorem je DZS

Přínos projektu pro ČR:

• zatraktivnění výuky matematiky a přírodních věd
  • prezentace českého školství v zahraničí - české výukové materiály se dostanou do Evropy
  • inspirace Evropou - české školy se obohatí o nápady evropských kolegů

Expertní panel:

Součástí projektu je také  panel expertů – pracovníků ministerstev školství či jiných výzkumných a vzdělávacích institucí zúčastněných zemí, kteří si vyměňují zkušenosti v oblasti národních iniciativ podporujících výuku matematiky a přírodních věd.  Experti dále hodnotí přenositlenost vybraných výukových metod a stanovují hodnotící kritéria.

Českou republiku reprezentuje v expeertním panelu Výzkumný ústav pedagogický v Praze (www.vuppraha.cz) - Mgr. Katarína Němčíková.

Zapojení ČR do projektu

• DZS je hlavním partnerem projektu a koordinuje celý projekt
  • V expertním panelu projektu zastupuje ČR Výzkumný ústav pedagogický v Praze
  • za ČR se projektu účastní 5 učitelů z 5 škol:

Zúčastněné školy: