Projektové odpoledne ŠD na Ekofarmě Moulisových v Milínově

V úterý 22. června jsme se vydali s dětmi ze školní družiny na Ekofarmu Moulisových do Milínova, kde už na nás čekala paní Jana Arnoštová s bohatým programem. Nejdříve jsme si povídali o tom, co je to vlastně ekofarma, jaká zvířata zde chovají, jaké rostliny pěstují. Ve stodole nás paní lektorka seznámila se známými obilovinami, o jejich využití v potravinářství, o tom kolik času uplyne a co všechno se musí udělat, než se ze zasetého zrníčka stane mouka, jak se mouka mlela dříve a jak dnes. Všichni jsme si vyzkoušeli práci s kosou, cepem, poznávali pícniny po hmatu. V altánu si pak každý upletl z připraveného těsta housku a mezitím než se nám upekly, tak jsme na atrapě krávy trénovali dojení. Společnými silami jsme stloukli máslo a hned ho ochutnali na čerstvém chlebu. Dokonce jsme našli i jehly v kupce sena.
Moc se nám líbilo v ohradě se zvířaty (některá jsme si mohli pohladit) a před odjezdem jsme stihli i dovádění na místním dětském hřišti.
Odpoledne se povedlo a kromě zážitků, nových informací i voňavých křupavých houstiček, jsme všichni na památku dostali výuční list farmáře.

- Klára R. -