Muzeu knihtisku

11. dubna jsme se vypravili na exkurzi do Muzea knihtisku, které máme kousek od naší školy. V muzeu se nás ujal milý pan průvodce a spolu s ním jsme se vydali na prohlídkovou trasu. Seznámil nás s historií i současností knihtisku, technickými procesy pří vzniku knížky a ukázal nám tiskařský stroj Intertype z roku 1928, který patří mezi nejstarší exponáty v muzeu. Prozkoumali jsme i provozuschopný knihtiskový rychlolis Viktorka 1820 ze sedmdesátých let, knihtiskařské stroje příklopové i šicí stroje na zpracování vazeb, viděli jsme ruční sazárnu a nástroje, které sazeč potřeboval k tisku a nechyběly i moderní stroje, tiskárny a grafické studio.
A nakonec jsme si některé tiskařské postupy vyzkoušeli v praxi (např. složení slova, jména, vytištění obrázku na tričko, četli jsme z matric…).
Do družiny jsme se vraceli zase o něco moudřejší a navíc každý dostal i čerstvě vytištěnou voňavou knížku .
- Klára R. -