Den: Sobota
Rok: 2017
Svátek má: Berta

EU dotace

Cílem projektu EU peníze školám bylo zvýšení kvality vzdělávání na Benešově základní škole a mateřské škole Plzeň. Projekt „Škola nejen hokejová“ byl konkrétně zaměřen na vytváření podmínek pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností žáků v oblastech: čtenářská a informační gramotnost žáků, rozvoj výuky cizích jazyků, výuky prostřednictví ICT, finanční gramotnost, přírodovědná gramotnost a to jednak formou individualizace, tak i podporou tvorby inovativních materiálů v jednotlivých oblastech na 1. a 2. stupni ZŠ.

Dalším významným faktorem byla i podpora vzdělávání pedagogických pracovníků ve formách a metodách výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti, účasti na metodickém kurzu učitelů cizích jazyků.

Projekt „Škola nejen hokejová“ vychází ze zaměření ŠVP „Škola nejen hokejová“. Prioritou našeho ŠVP je podpora výuky českého jazyka, protože čtenářská a informační gramotnost má velmi široký dopad na celkovou úspěšnost žáků.

Dalším významným momentem ŠVP je též výuka finanční gramotnosti v rámci nepovinného předmětu Finanční gramotnost.

Výstupem projektu byly:

1. Individualizace výuky pro zvýšení efektivity rozvoje čtenářské a informační gramotnosti žáků : celkem 72 odučených hodin volitelného předmětu.
  2. Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti: celkem 2 sady vzdělávacích materiálů pro dvě vzdělávací oblasti.
  3. Vzdělávání pedagogických pracovníků ve formách a metodách výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti žáků a individualizaci výuky v této oblasti: výstupem je úspěšně proškolený pedagog.
  4. Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji výuky cizích jazyků: celkem 2 sady vzdělávacích materiálů pro výuku cizích jazyků.
  5. Metodický kurz pro učitele cizích jazyků: výstupem je absolvování DVPP a osvědčení.
  6. Roční jazykové kurzy pro učitele cizích jazyků: výstupem je absolvování DVPP a osvědčení.
  7. Individualizace výuky prostřednictvím digitálních technologií: 72 odučených hodin ve volitelném předmětu se zaměřením na rozvoj ICT.
  8. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT: 3 sady vzdělávacích materiálů pro tři tematické oblasti pilotně ověřené v rámci běžné výuky.
  9. Vzdělávání pedagogických pracovníků pro oblast digitálních technologií: celkem 2 osvědčení DVPP.
  10. Individualizace výuky pro zvýšení efektivity rozvoje přírod. gramotnosti: celkem 72 odučených hodin volitelného předmětu.
  11. Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přír. věd: celkem 2 sady vzdělávacích materiálů pro dva obory vzdělávacích oblastí Člověk a příroda nebo Člověk a jeho svět.
  12. Vzdělávání pedagogických pracovníků ve formách a metodách výuky směřující k rozvoji přírod. gramotnosti a k individualizaci výuky: celkem 2 osvědčení o absolvování DVPP.
  13. Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji finanční gramotnosti: celkem 2 sady vzdělávacích materiálů zaměřené na rozvoj Finanční gramotnosti.
  14. Vzdělávání pedagogických pracovníků ve formách a metodách výuky Finanční gramotnosti: celkem 2 osvědčení o absolvování DVPP.

Cílovou skupinou byli žáci 1. - 9. ročníku a pedag. pracovníci školy.

Projekt se podařilo zrealizovat v období od 30. 1. 2012 do 27. 7. 2014. Šablony: individualizace byly splněny a jejich cíle tím naplněny. V oblasti DVPP byly některé cíle dokonce překročeny.

Nejvýznamnějším přínosem byly šablony na tvorbu inovativních vzdělávacích materiálů. Inspirující pro pedagogy bylo odborné proškolení zaměřené na práci s IT tabulí SMART, čímž se zvýšil zájem o práci s touto tabulí, oživila a zkvalitnila se výuka ve všech vyučovaných předmětech.

Učitelé byli též podpořeni materiálním vybavením (ICT technikou, pomůckami, atd.). Projekt hodnotím jednoznačně pozitivně. Škole přinesl významný objem finančních prostředků, zkvalitnil a zefektivnil výuku, rozšířil materiální vybavení školy. Pokud se v budoucnu objeví další podobná možnost realizace projektu, určitě bychom ji využili.

Ředitelka školy, Mgr. Ivana Čapíková

ZŠ zpracovala v rámci šablony III/2 DUMy:

Tematická oblastPředmět a ročníkAutor

Mgr. Lukáš Kopecký,

Mgr. Kateřina Šantorová,

Mgr. Jaroslava Hušáková

Kontakt pro zájemce o zaslání výukových materiálů: LangmajerJa@benesovazs.plzen-edu.cz.