Datum: 23. července
Rok: 2019

Několik rad pro prvňáčky a jejich rodiče.

Vážení rodiče,

vítáme Vaše dítě v naší škole.
Dovolte, abychom Vám nabídli několik rad, jak usnadnit Vašemu dítěti začátek školního roku.

• Mějte radost ze života! Vaše nadšení pro život je nakažlivé. Podělte se o něj s Vašimi dětmi.
  • Naslouchejte svým dětem velmi pozorně. Ukažte jim, že jsou hodny Vaší pozornosti a že si jich nesmírně vážíte.
  • Berte své dítě často ven. Přímo v přírodě je seznamujte s hodnotami života a potřebami přírody, veďte je k tomu, aby si všímalo svého okolí.
  • Snažte se již teď na svém dítěti vyžadovat jasnou a správnou výslovnost.
  • Dbejte na to, aby dítě klidně a pozorně poslouchalo předčítání a vypravování.
  • Čtěte dětem co nejvíce, Váš hlas je nejpůsobivější.
  • Pomozte mu naučit se znát adresu bydliště, trénujte opatrné přecházení ulic a křižovatek.
  • Požadujte, aby dítě pokud možno reagovalo na jednou zadaný pokyn a důsledně sledujte, zda a jak jej plní.
  • Dohlédněte na soustředění dítěte při vykonávané činnosti a dbejte, aby se nezabývalo vedlejšími činnostmi.
  • Dejte možnost svému dítěti, aby se denně drobnými úkoly podílelo na domácí práci.
  • Zvykejte je, aby dokončilo započatou práci nebo hru.
  • Veďte je k tomu, aby po hře uklidilo hračky, po jídle své nádobí.
  • Naučte své dítě pozdravit, požádat a poděkovat.
  • Vytvořte u svého dítěte návyk, aby ve stejnou hodinu vstávalo, jedlo, chodilo spát.
  • Naučte je sebeobsluze: obouvání a zouvání, oblékání a svlékání, skládání svých věcí, rozepínání a zapínání knoflíků, vázání kliček, zavírání a navlékání aktovky na záda

Desatero pro prvňáčky

• Znám svoje jméno a příjmení, vím jak se jmenují rodiče, popř. znám i svoji adresu.
  • Umím se obléknout, svléknout i převléknout do cvičebního úboru, zapnout a rozepnout knoflíky, zipy.
  • Umím zavázat na tkaničce kličku.
  • Uklízím knížky, pastelky a hračky tam, kam patří.
  • Dovedu kreslit tužkou i pastelkami, malovat barvami, poznám barvy červenou, modrou, zelenou, žlutou, hnědou a černou.
  • Umím vystřihnout obrázek nůžkami s kulatou špičkou.
  • Jím příborem, dodržuji základní hygienické návyky (mytí rukou před jídlem a po použití WC, splachování na WC).
  • Pozdravím, požádám, poděkuji.
  • Do aktovky si uložím věci, aktovku zapnu a navléknu si ji na záda.
  • Dovedu poslouchat vyprávění se zájmem a v klidu, umím o něm vyprávět.